Finanční gramotnost Čechů je nízká, nalákají se na nízké úroky

Finanční experti velmi dobře radí, abychom si z každé výplaty odkládali něco bokem a měli tak rezervu pro neočekávané situace. V půlročním horizontu by měl být rodinný rozpočet více méně vyrovnaný, to znamená, že výdaje za půl roku by měly být menší než příjmy za stejné období. Všichni chceme šetřit, ale co v případě, kdy prostě není z čeho? Celá výplata pokryje nezbytné životní náklady a i když se nám podaří něco ušetřit, přijde třeba nemilé překvapení v podobě doplatku za energie, pokazí se spotřebič v domácnosti nebo je nutno dětem zaplatit školu v přírodě, atd. A tak se i úspory postupně rozplynou jako pára nad hrncem a finanční rezervu nemáme žádnou. Jak si potom poradit s nenadálou situací? Každý člověk začne přemýšlet o půjčce, ano je to správné řešení, jen není možno vzít si první půjčku, která se nám namane. Zde je potřeba s velkou mírou zodpovědnosti uvážit, jaké jsou naše možnosti a výběru konkrétního poskytovatele půjčky věnovat velkou pozornost.

Nízké úroky nejsou měřítkem kvality půjčky

Myslíte si, že půjčkám rozumíte a výhodnou nabídku naleznete jedna dvě? Proč ne, jen buďte opatrní! Každá potřeba finančních prostředků je specifickou záležitostí a jsou pro ni výhodné jiné podmínky. To co je dobré pro jednu situaci, nemusí být výhodné v odlišném případě. Nejprve si musíte uvědomit co vlastně potřebujete a jaký typ půjčky hledáte. Nic není možno uspěchat, vždy máte právo na podrobné prostudování smlouvy ještě před samotným podpisem. Nízké úroky samy o sobě ještě nic nevypovídají o kvalitě půjčky, tu zaručuje zejména konkrétní poskytovatel úvěru. Není ale jediný důvod proč takovou nabídku od seriózní společnosti nevyužít! Třeba Japonská půjčka, která má zřízený účet v mnoha českých bankách vám dokáže do minuty schválit půjčku a následně ji vyplatit. Žádost posuzuje plně automatizovaný systém, jež vyhodnotí vaše možnosti a předloží vám nabídku půjčky s danými podmínkami. Je pak jen na vás zda-li budete souhlasit a půjčku si vezmete. V případě, že řešíte rychlou situaci a chybí vám jen pár tisícovek, může vám být půjčka při splatnosti do 14 dnů poskytnuta zcela zdarma. U takové velké společnosti nemusíte mít tedy nejmenší obavy z nízkých úroků neboť se jedná skutečně o férovou půjčku.

Orientujete se ve finančních pojmech?

Uspěchané rozhodnutí a výběr neprověřeného poskytovatele úvěru může žadateli o půjčku způsobit nemalé problémy. Některé úvěrové firmy vás dokáží postupně vtáhnout až do dluhové pasti z níž není úniku a která pro vás na první pohled při uzavření smlouvy nebyla dostatečně zřetelná. Proto je vždy hlavní zásadou vybírat jen z osvědčených poskytovatelů, kteří působí na trhu již několik let. Mezi nebankovními společnostmi je už i řada těch co se v nabídce služeb běžně vyrovnávají bankám. Jste přesvědčeni o tom, že si vždy dokážete nalézt vhodného a bezpečného poskytovatele půjčky? Zkuste otestovat své znalosti v Testu finanční gramotnosti a vyzkoušejte si co víte o základních finančních pojmech. Možná vás výsledek překvapí, ale znalosti Čechů jsou jen průměrné. Proto určitě není od věci se o finančních otázkách vždy nejprve poradit s odborníky. Kvalifikovaných poradců v této oblasti působí mnoho, takže čemu prostě nerozumíte, nechte si vysvětlit.

Pamatujte na pravidlo, že při výběru půjčky se správně rozhodne jen ten, kdo shromáždí dostatek relevantních informací.

Leave a Reply